Sherlock Holmes Story & Rudolf Čechura

23.05.2020

Rudolf Čechura napsal fejeton odvysílaný v sobotu 6. května 2000 na stanice Vltava Českého rozhlasu. V něm se zmiňoval o svém dlouholetém členství v Londýnské společnosti Sherlocka Holmese, kam byl přijat již v roce 1967 a jejímž členem zůstal až do své smrti. A hned následujícího roku v lednu se zúčastnil slavnostního setkání - výroční schůze - této společnosti.

Po návratu o tomto výjimečném zážitku napsal pro čtrnáctideník VTM, Vědu a techniku mládeži, kde tehdy působil jako redakční pracovník, článek, který vyšel v čísle 4 / 68 dne 22. února 1968. Následovala jej celá série nazvaná přímo anglicky "Sherlock Holmes Story". V ní publikoval informace o historii a bohaté činnosti této společnosti.

Od čísla VTM 5 / 68 z 7. března 1968 až po VTM 16 / 68 z 8. srpna 1968 (s výjimkou čísla 14) vyšlo celkem 11 dílů, které Vám zde včetně úvodní Zprávy z výročního zasedání postupně vždy v pátek zveřejníme.

Seriál vzbudil ohlas a zájem čtenářů, jak dokládá dopis jednoho z nich a reakce Rudolfa Čechury s názvem "Bude československý Holmes-Klub?", uveřejněné v čísle VTM 13 / 68 dne 27. června 1968 pár stránek za devátým dílem "Sherlock Holmes Story".

Jak všichni dobře víme, situace se nedlouho po otištění posledního dílu seriálu prudce změnila a slibné okolnosti umožňující případné založení "Holmes-Klubu" vzaly v srpnu ̕68 zasvé. Na straně 700 se ve VTM 20 / 68 dne 3. října místo informací o setkání zájemců o členství ve společnosti objevilo její "parte".

Po srpnových událostech byl Čechura hned zkraje normalizace z redakce VTM "odejit" a od té doby zůstal až do smrti "na volné noze".

Kromě výše zmíněných článků ještě v roce 1968 přeložil povídku "Případ v Shoscombe Old Place", která ve čtyřech pokračováních byla uveřejněna v číslech 5 až 8 téhož časopisu.

- amk -