První socha Sherlocka Holmese v USA

Po světě nalezneme řadu soch slavného detektiva - jsou v Evropě (samozřejmě na Britských ostrovech, ale nachází se i na Kontinentu), ale i ve vzdáleném a exotickém Japonsku. Nejznámější je asi socha, která stojí u stanice podzemní dráhy přímo v blízkosti Baker Street 221B.

Dlouhá léta chyběla socha Sherlocka Holmese na americkém kontinentu.

Dnes je to však již minulost! Žulová socha Velkého detektiva v životní velikosti byla odhalena v sobotu 7. prosince 2019 v 10 hodin místního času v městě Chester v americkém státě Illionois. Zasloužil se o ni Michael McClure - tamní rodák, šedesátník, velký příznivec Sherlocka Holmese, ale i Pepka Námořníka, jehož tvůrce letos slaví 125. výročí narození.

V městě shlížejícím na řeku Mississippi se totiž 8. prosince 1894 narodil americký kreslíř E. C. Segar (plným jménem Elzie Crisler Segar [sígar]), tvůrce známé postavičky Pepka námořníka. A o pár desítek let později tam spatřil světlo světa i Michael McClure. Od dětství se v něm spojují zájmy o Sherlocka Holmese, ale i o Segarovy postavičky z komiksového seriálu Thimble Theatre.

V roce 1988 Michael založil místní holmesovskou společnost Chester Baskerville Society, v roce 1992 se stal členem Baker Street Irregulars s přezdívkou "Stimson & Company" [DISA]. Neustále se snaží postavu Velkého detektiva propagovat zejména mezi mládeží. Komentáři opatřil a ilustroval případ "Pestrý pás" pro mladé čtenáře, píše a vydává holmesovské pastiše.

Před lety se Mike stal předsedou každoročně pořádaného Annual Popeye Picnic - akce oslavujícího Pepka Námořníka. Tehdy přišel s nápadem vytvořit v městečku památníky jednotlivým postavám z tohoto komiksu. A hned přešel k jeho realizaci. Dosud se podařilo vytvořit 16 zastavení, v plánu jsou však další. Postav na nich je ale víc. Jednotlivá místa jsou propojena stezkou nazvanou Popeye & Friends Character Trail procházející Chesterem a ročně přitahující k návštěvě tisíce turistů nejen ze Spojených států, ale také z celého světa.

E. C. Segar sám byl velkým obdivovatelem Sherlocka Holmese, snažil se o jeho rozšíření a připravoval k otištění pravidelné komiksové příběhy se slavným detektivem. Zemřel však dříve, než došlo k realizaci tohoto plánu.

A letos v prosinci na stezku přibylo právě šestnácté zastavení - památník vzdávající hold Sherlocku Holmesovi a nesoucí různé jeho atributy, ale jde i poctu E. C. Segarovi, jehož tvář socha má.

Okolí sochy je vydlážděno třiceti kameny. Na každém jsou vyryty dva názvy z celkového počtu románů a povídek holmesovského Kánonu, který tvoří čtyři romány a padesát šest povídek. Pod každým z nich je uvedeno jméno sponzora, který přispěl na vytvoření tohoto významného památníku. A mezi nimi nechybí ani naše Společnost. Navěky ji bude připomínat název

ADVENTURE OF THE BLUE CARBUNCLE

CZECH SOCIETY OF SHERLOCK HOLMES

-amk-

-amk-