Co je holmesologie
Holmesologie je vážně se tvářící (pseudo)věda, zabývající se studiem života a díla slavného detektiva Sherlocka Holmese.
Termín zavedl významný český holmesolog Rudolf Čechura. K bádání se používá jako primární pramen tzv. Dílo neboli Kánon (původní soubor 60 próz o Sherlocku Holmesovi od sira Arthura Conana Doylea, tvořenou 4 novelami a 56 povídkami), tak i literatura sekundární (jízdní řády, soudobé noviny, kriminalistické příručky, včelařské příručky aj. odborná literatura a encyklopedie) a terciární (jiné holmesovské studie). Pastiše a různé holmesiády se však většinou odmítají.
Především však platí - a na to je třeba nezapomínat -, že holmesologie je v první řadě hra!
Její základní premisy tvoří postuláty:
- 1. Sherlock Holmes a dr. John H.Watson skutečně žili (někteří holmesologové je pokládají za nesmrtelné, a tudíž stále žijící).
- 2. Kánon napsal, až na výjimky, sám dr. Watson.
- 3. Sir Arthur Conan Doyle byl pouhým literárním agentem dr. Watsona
Za prvotní holmesologickou studii lze označit esej Ronalda R. Knoxe Studies in the Literature of Sherlock Holmes, přednesenou roku 1917 v Oxfordu (1928 vyšla tiskem v Essays in Satire). Její autor spolu s např. známou autorkou detektivek Dorothy L. Sayersovou patřil do skupiny holmesologů formující se ve 30. letech 20. století v Anglii.
Holmesologií se zabývají různé holmesovské společnosti a jejich členové i někteří neorganizovaní badatelé. Takovýchto společností, různě aktivních, je po celém světě několik stovek, nejstaršími a nejznámějšími jsou The Baker Street Irregulars založená v New Yorku roku 1934 spisovatelem a novinářem Christopherem Morleyem. Britská The Sherlock Holmes Society of London byla sice založena až roku 1951, ale navazuje na činnost starší Sherlock Holmes Society založené také již v roce 1934; ta však za 2. světové války ukončila svoji činnost.
-amk-
Zdroj:
Internetová encyklopedie Co je co
https://cojeco.cz/index.phpdetail=1&id_desc=390302&s_lang=2&title=holmesologie