Počátky Velké hry ve světě

18.02.2019

Autor příběhů o Sherlocku Holmesovi, sir Arthur Conan Doyle (1859-1930), psal své slavné detektivky v letech 1887 až 1927 s velkou přestávkou mezi roky 1894 až 1903, přerušenou pouze vydáním Psa baskervillského - nejznámějšího detektivního románu všech dob.

Již v povídce Pět pomerančových jadérek, která vyšla v říjnu 1891, si bratři Edmund, Dillwyn, Wilfred a Ronald Knoxovi všimli nesrovnalostí a o svých zjištěních napsali Conan Doyleovi dopis. (Ten jim na něj odpověděl, ale až po letech.)

O dvacet let později, v roce 1911 v Oxfordu, napsal Ronald Knox první podrobnou analýzu do té doby vydaných Holmesových případů. Nazval ji Studies in the Literature of Sherlock Holmes a přednesl tehdy v debatní společnosti oxfordské Trinity Colege zvané Gryphon Club (est. 1881). Později tato studie-esej vyšla knižně - poprvé v roce 1928 ve sbírce Essays in Satire. (Ronald A. Knox je v našich končinách spíše známý jako spoluzakladatel Detection Clubu - klubu spisovatelů detektivní literatury - a autor "desatera tvůrců detektivek".

Na zmíněnou studii navázali postupně další nadšenci, kteří zkoumali holmesiády, analyzovali je, srovnávali fakta a vykládali rozpory v nich. Vznikla tak hra, kterou anglicky nazvali "Grand Game" - Velká hra - a které se u nás říká holmesologie. Odtud pak byl již jen krátký krok ke vzniku prvních společností, které takové nadšence sdružovali - k Sherlock Holmes Society (pozdější The Sherlock Holmes Society of London) ve Velké Británii a The Baker Street Irregulars na druhé straně Atlantiku v USA. Obě byly založeny v roce 1934.

-amk-

Ilustrace © Aleš Kolodrubec

Česká společnost Sherlocka Holmese
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!