Počátky Velké hry ve světě

18.02.2019

Autor příběhů o Sherlocku Holmesovi, sir Arthur Conan Doyle (1859-1930), psal své slavné detektivky v letech 1887 až 1927 s velkou přestávkou mezi roky 1894 až 1903, přerušenou pouze vydáním Psa baskervillského - nejznámějšího detektivního románu všech dob.

Již v povídce Pět pomerančových jadérek, která vyšla v říjnu 1891, si bratři Edmund, Dillwyn, Wilfred a Ronald Knoxovi všimli nesrovnalostí a o svých zjištěních napsali Conan Doyleovi dopis. (Ten jim na něj odpověděl, ale až po letech.)

O dvacet let později, v roce 1911 v Oxfordu, napsal Ronald Knox první podrobnou analýzu do té doby vydaných Holmesových případů. Nazval ji Studies in the Literature of Sherlock Holmes a přednesl tehdy v debatní společnosti oxfordské Trinity Colege zvané Gryphon Club (est. 1881). Později tato studie-esej vyšla knižně - poprvé v roce 1928 ve sbírce Essays in Satire. (Ronald A. Knox je v našich končinách spíše známý jako spoluzakladatel Detection Clubu - klubu spisovatelů detektivní literatury - a autor "desatera tvůrců detektivek".

Na zmíněnou studii navázali postupně další nadšenci, kteří zkoumali holmesiády, analyzovali je, srovnávali fakta a vykládali rozpory v nich. Vznikla tak hra, kterou anglicky nazvali "Grand Game" - Velká hra - a které se u nás říká holmesologie. Odtud pak byl již jen krátký krok ke vzniku prvních společností, které takové nadšence sdružovali - k Sherlock Holmes Society (pozdější The Sherlock Holmes Society of London) ve Velké Británii a The Baker Street Irregulars na druhé straně Atlantiku v USA. Obě byly založeny v roce 1934.

-amk-

Ilustrace © Aleš Kolodrubec

Česká společnost Sherlocka Holmese
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky