Pokusy v u nás
Sir Arthur Conan Doyle napsal s postavou Velkého detektiva nejprve dva romány - Studii v šarlatové, které vyšla v roce 1887, a Podpis čtyř vydaný roku 1890. Od července 1891 začaly v měsíčníku The Strand Magazine vycházet holmesovské povídky a hned první z nich nesla jméno A Scandal in Bohemia. V češtině se objevují názvy různé - od Skandální příhody (překl. Josef Pachmayer; 1906), přes Dobrodružství s královskou fotografií (překl. Karel Weinfurter; 1925) až po Skandál v Čechách (překl. Zora Wolfová; 1971).
Čechy se tak jako jediná země dostala přímo do názvu jednoho příběhu Sherlocka Holmese, byť ve spojení se skandálem. I když se tento případ vůbec v Čechách neodehrával, a vlastně se v něm ani žádný zločin neodehrál. Přesto má pro nás svůj význam a bylo skandální, že v zemích Koruny české dlouhá léta žádná společnost jeho jména neexistovala.
Dlouhá léta to politická situace neumožňovala. Když se zdálo, že se blýská na lepší časy, Rudolf Čechura (1931-2014), tehdy redaktor týdeníku VTM - Věda a technika mládeži -, se stal členem Londýnské společnosti Sherlocka Holmese, navštívil v lednu 1968 jejich slavností schůzi a pokusil se založit obdobnou společnost i u nás. Podařilo se mu dát dohromady několik zájemců o členství. Tanky bratrských armád učinily všem snahám konec. A tak česká společnost Sherlocka Holmese zanikla, dříve než vznikla.
Vhodná situace opět nastala po roce 1989. Tehdy však lidé opojení změnou neměli o podobné aktivity zájem - raději cestovali nebo podnikali. A tak Rudolf Čechura druhý pokus vzdal.
Vše se pak změnilo až v roce 2000, kdy došlo k založení České společnosti Sherlocka Holmese.
-amk-