Pokusy v u nás

18.02.2019

Sir Arthur Conan Doyle napsal s postavou Velkého detektiva nejprve dva romány - Studii v šarlatové, které vyšla v roce 1887, a Podpis čtyř vydaný roku 1890. Od července 1891 začaly v měsíčníku The Strand Magazine vycházet holmesovské povídky a hned první z nich nesla jméno A Scandal in Bohemia. V češtině se objevují názvy různé - od Skandální příhody (překl. Josef Pachmayer; 1906), přes Dobrodružství s královskou fotografií (překl. Karel Weinfurter; 1925) až po Skandál v Čechách (překl. Zora Wolfová; 1971).

Čechy se tak jako jediná země dostala přímo do názvu jednoho příběhu Sherlocka Holmese, byť ve spojení se skandálem. I když se tento případ vůbec v Čechách neodehrával, a vlastně se v něm ani žádný zločin neodehrál. Přesto má pro nás svůj význam a bylo skandální, že v zemích Koruny české dlouhá léta žádná společnost jeho jména neexistovala.

Dlouhá léta to politická situace neumožňovala. Když se zdálo, že se blýská na lepší časy, Rudolf Čechura (1931-2014), tehdy redaktor týdeníku VTM - Věda a technika mládeži -, se stal členem Londýnské společnosti Sherlocka Holmese, navštívil v lednu 1968 jejich slavností schůzi a pokusil se založit obdobnou společnost i u nás. Podařilo se mu dát dohromady několik zájemců o členství. Tanky bratrských armád učinily všem snahám konec. A tak česká společnost Sherlocka Holmese zanikla, dříve než vznikla.

Vhodná situace opět nastala po roce 1989. Tehdy však lidé opojení změnou neměli o podobné aktivity zájem - raději cestovali nebo podnikali. A tak Rudolf Čechura druhý pokus vzdal.

Vše se pak změnilo až v roce 2000, kdy došlo k založení České společnosti Sherlocka Holmese.

-amk-

Česká společnost Sherlocka Holmese
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky