Založení holmesovské společnosti v Čechách

18.02.2019
Tři Otcové zakladatelé
Tři Otcové zakladatelé

Po nezdařilých pokusech Rudolfa Čechury v roce 1968 a zkraje devadesátých let minulého století došlo nakonec s mediálním přispěním rozhlasové stanice Vltava v roce 2000 k založení České společnosti Sherlocka Holmese, která je zde dodnes.

Svou činností navazuje na Velkou hru rozehrátou v Anglii Ronaldem Knoxem na počátku 20. století. V češtině pro ni zavedl Rudolf Čechura termín "holmesologie", který napovídá o její metodě. (S obdobným názvem "holmesologie" se setkáme také ve Francii.) Sám se po založení společnosti stal jejím "odporným (protože radit bývá často pokládáno za odporné) poradcem".

Mezi její základní premisy patří tvrzení, že Sherlock Holmes, doktor Watson a další postavy kanonických příběhů jsou skuteční lidé. A že Holmesovy příběhy napsal až na výjimky doktor Watson. Na sira Arthura Conana Doylea pak zůstává role jeho literárního agenta. Tvrzení, že Sherlock Holmes stále žije, neboť nikde není zmínka o jeho smrti, je samozřejmé.

Zde nutno doplnit, co se rozumí takzvaným Kánonem či Dílem, jak ho nazýval Rudolf Čechura. Označujeme tak základní soubor šedesáti příběhů o Sherlocku Holmesovi, který tvoří čtyři romány a padesát šest povídek.

Atribut česká v názvu poukazuje pouze na místo vzniku, neboť členstvo je mezinárodní.

Čestnými členy společnosti se pro své zásluhy o holmesologii v průběhu její existence stali například Adolf Born, Ilja Hurník (autor znělky společnosti), Otakar Brousek starší, Jan Zábrana (in memoriam), Petr Kopl...

-amk-

Česká společnost Sherlocka Holmese
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky